Spordan Önce Yenmesi Gereken Besinler Neler?

Spordan Önce Yenmesi Gereken Besinler Neler?

1053 görüntülenme

Spor yapmak, performans arttırmak ve kas kütlesi elde etmek için oldukça önemli. Fakat her ne kadar spor yaparsanız yapın, ne yediğinize dikkat etmediğiniz sürece bu konuda bir ilerleme elde etmeniz ne yazık ki mümkün değil. Eğer besin değerleri düşük ve aşırı işlenmiş gıda tüketiyorsanız ne yazık ki kas gelişimi elde edemezsiniz.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre enerji üretimini, gücü ve kapasiteyi bazı gıdaların arttırdığı ortaya çıktı. Buradan da anlaşılacağı üzere spor yapan ve kas yapmak isteyen herkesin ihtiyacı olan özellikler bazı besinlerde bulunuyor. O halde hadi gelin spordan hemen önce yenmesi iyi olacak gıdalara birlikte bakalım.

Pancar

Eğer dayanıklılığını ve atletik performansınızı arttırmak istiyorsanız pancar sizin için en iyisi seçeneklerden biri olacak. Pancarın Hem kendisi hem de suyu bol bol nitrat içeriyor ve bu da mitokondrinin hücre içerisindeki enerji üretimini arttırmaya katkı sağlıyor. Yapılan araştırmalar pancarın performansı arttıran etkileri kanıtlanmış ve aynı zamanda sporcularda oksijen tüketimi düşürdüğünü ve yorulma zamanının daha uzun süre çıktığını göstermiştir. İsterseniz ham olarak Pancar tüketebileceğiniz gibi isterseniz de ızgara ya da turşu olarak tüketebilirsiniz. Smoothilerin içerisine pancar katmak salataları eklemek veya yemeklerde değerlendirmek aslında hiç Zor Değil.

Kordiseps

Ülkemizde sınırlı miktarda satılan bir mantar türü olan Kordiseps, Sağlık için oldukça faydalı. Kasların tamirini hızlandıran ve enerji düzeyleri ne arttıran Kordiseps adeta bir sporcu besini olarak karşımıza çıkıyor. Bu mantar türünü ham hali ile doğrudan bulmak bir hayli zor fakat bazı besin takviyesi satan yerlerde toz olarak bulmak mümkün. İsterseniz toz halini çorbaların içerisinde toz haline kullanabilir hatta Yemeklere bile ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Bilinen en sağlıklı yağlardan biri olan Hindistan cevizi yağı orta zincirli trigliseritler oldukça zengin ve bu sayede kolayca parçalanarak vücut tarafından kullanılıyor. Bilimsel olarak yapılan bir çalışmada Hindistan cevizi yağı ile 2 haftalık bir tahliyenin karbonhidrat kullanımı düşürdüğü görülmüştür. Karbonhidrat kullanımının düşmesi ile birlikte Egzersiz sırasında laktik asit üretimi de azalmış ve yorgunluk ile ağrılar son bulmuştur. Hindistan cevizi yağını yemekleriniz içinde diğer yağlar yerine kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Orman Meyveleri

Yaban mersini, Çilek, goji berry gibi orman meyveleri enerji düzeyini hızlıca artırır ve spor sırasında performansınızın yükselmesine yardımcı olur. Bu meyveler glikoz bakımından zengindir ve kolaylıkla sindirilir. Meyveleri aynı zamanda kaslarınızın güç üretiminin hızlandırır. Antioksidan bakımından zengin olan bu meyveler hücre yenilenmesini hızlandırır kasların tamirine yardım eder ve çalışma sonrası iyileşme sürecinin daha kolay geçmesini sağlar. Elbette bu yiyecekleri mümkün olduğunca organik olarak kullanmalı ve yemelisiniz. Orman meyvelerini smoothie gibi içeceklerin içerisine katmak onlardan maksimum faydayı almanızı sağlayacaktır.

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu için Doğan'ın sporcu içeceği demek Mümkün çünkü içerisinde bol miktarda elektrolitler bulunur. Spor yapanlar yoğun egzersizler sırasında bol bol elektrolit kaybına uğrar Hindistan cevizi suyu ise bunu en doğru şekilde yerine koymaya olanak sağlar. Şekerli sporcu içecekleri yerine Hindistan cevizi suyu tercih etmek en sağlıklı alternatif olacaktır.

Yüksek Kaliteli Protein

Sağlam egzersiz seansının ardından Mutlaka yüksek kaliteli protein tüketmemiz gerekiyor. Çünkü kasların yenilenmesi için ihtiyacı olan aminoasitler proteinlerin içerisinde bulunuyor. Gerçek kas gelişimi için spordan hemen sonra protein alımı oldukça önemli. Kaliteli potein ise Yumurta, kemik suyu, organik etler, balık Gibi ürünlerin içerisinde bulunuyor.

Chia Tohumları

Minicik chia tohumları besin değeri oldukça yüksek seçeneklerdir. Chia tohumlarının içerisine Protein sağlıklı yağ ve karbonhidrat bakımından idare seçenekler bulunur ve bu nedenle Sporcular mutlaka spordan önce tüketmelidir.

Ispanak

Ispanak süper gıdalardan biridir ve içerisindeki protein nedeniyle kaçınılmaz bir tercih olacaktır. Bol miktarda antioksidan da içeren ıspanak vücudunuzda serbest radikallerin oluşumuna engel olur ve kasların daha hızlı onarılmasını sağlar. Bunun Yanında ıspanak harika bir vitamin deposudur.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir