Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

1961 görüntülenme

İnsan vücudunun herhangi bir yerinde mantar enfeksiyonu görülebilir fakat vajina gibi sıcak ve nemli olan bölgelerde mantar enfeksiyonunun görülme riski daha fazladır. Mantar enfeksiyonlarının en çok görüldüğü bölgeler arasında genital bölgeler, boğaz, ağız, kol altları, anal bölgeler, burun boşluğu, göbek deliği ve parmak araları sayılabilir.

Vajinal bölgede mantar oluşumu gerçekleştiği zaman ortaya bazı belirtiler çıkar. Vajinal bölgede mantar belirtileri şu şekilde sayılabilir;

  • Vajinada kalın, beyaz ve kokusuz bir akıntı
  • Vajinada kaşıntı
  • Bir miktar kanama
  • Vajina açıklığında cilt problemleri ortaya çıkması
  • Cinsel ilişki sırasında, tuvalete çıkınca ya da adet zamanı acı çekme
  • Bazen vajinadan garip ve alışılmışın dışında kokular gelmesi

Mantar enfeksiyonları genelde fark edilebilir enfeksiyonlardır ve kişiye rahatsızlık verir. Özellikleri tedavisi de bir an önce başlasa mantar enfeksiyonu belirtileri daha da kötü hale gelebilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilmeli?

Cildinizi Temiz ve Kuru Tutun

Mantar enfeksiyonlarının çoğalmasını önlemek için yapmamız gereken şey cildinizi kuru temiz ve yaralardan arınmış halde tutmaktır. Mantar enfeksiyonları nerede olursa olsun İyi Bir hücrede sahip olmak ve kesikleri tedavi etmek ne önerebilir. Genital bölgenin her gün sabunla yıkanması ve Banyodan sonra iyice kurulanması önemlidir. Çünkü mantarlar en çok nemli yerleri sever.

Temiz Kıyafetler Giyin

İç çamaşırı tercihinizi ise hava alan pamuk gibi kumaşlardan yapmaya ve temiz olduklarından emin olduktan sonra giymeye Özen göstermelisiniz. Vajinanın ne evlenmesi nereye fazla ısınmasını önlemek için havanın bu bölgeye ulaşması gerekir. Ayrıca çok sıkı kıyafetler giymekte vajinal bölgede nem ve ısı birikimine neden olabilir.

Bağışıklık Sisteminizi Doğru Besinler İle Güçlendirin

Enfeksiyon riski en aza indirmek için doğru bir beslenme düzeni belirleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmeniz gerekiyor. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi yeniden mantar enfeksiyonunda yakalandığında neden olabilir. Sağlıklı yağlar ve sebze bakımından zengin besinler ile beslenmek bu enfeksiyonu azaltmakta Yardımcınız olacaktır.

Alerjilerden Kurtulun

Enfeksiyon nedenleri arasında bazen alerjilerde sayılabilir. Zaten hassas olan genital bölge kimyasal ürünler nedeniyle rahatsız olabilir Ve bu vajinadaki bakteri ortamını bozabilir. Eğer yeni bir ürün kullanmaya başladıktan sonra mantar enfeksiyonu oluştuysa Bu ürünü kullanmayı hemen bırakmanız gerekir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir