Yaşam Kalitesi İle Birlikte Artan Panik Atak Ve Sebepleri

Yaşam Kalitesi İle Birlikte Artan Panik Atak Ve Sebepleri

1919 görüntülenme

Genelde 20 ile 30 yaşları arasında görülen ve erkeklere oranla kadınlarda iki kat fazla rastlanılan panik atak nedir? Panik atak, birden ortaya çıkan sıkıntı, stres ya da korku nöbetleri olarak bilinir. Panik atak hastası, asosyal bir hayat yaşamak isteyebilir ve haliyle eve bağımlılık durumu yaşanabilir.

Panik atak nedir? sorusunun en anlaşılır cevabı, kaygı ve bunaltı durumudur. Bu durum, hastanın çevresindekiler ile ilişkisini olumsuz yönde etkiler ve kişinin hayatında çok büyük bir sorun haline gelebilir. Nedeni henüz bilinmese de modern dünyada panik atak hastalığı giderek artmaktadır. Özellikle uçak gibi toplu taşıma araçlarının daha çok kullanılması panik atak hastalığında tetikliyor. Panik atak hastalığı tedavisi olan bir durum mu? işte panik atak hastalığı ve tedavisi...

Panik atağı korkunun tetiklediği de düşünebilir. İnsan egosu dışarıdan bir tehdit ile karşılaştığını düşündüğünde, kişide korku oluşacaktır. Çünkü korku, insanın tehlikeye karşı verdiği en doğal tepki olarak bilinmektedir. Tehlike durumunda korkan insan kaçar ya da savaşır. Fakat korkunun kaynağından kaçılamadığında ya da korku yok edilemediğinde, kişi büyük bir zorluk ile karşılaşmış olacaktır.

Panik Atak Belirtileri

Hastalığın adından da belli olduğu üzere, hasta kişi aniden aşırı yoğunlukta bir sıkıntı hissedebilir ya da korku nöbeti geçirebilir. Panik atak belirtileri çok kısa sürede başlar ve çok kısa sürede doruk noktasına ulaşabilir. Bu süre on dakikadan bile daha az olabilir. Panik atak belirtileri başladığında, kişi sonunun geldiğini düşünebilir, kaçmak isteyebilir ya da alakasız olsa bile türlü korkular yaşayabilir. Örneğin kör olacağını düşünebilir.

Kalp çarpıntısı yaşanması, terleme, nefes darlığı, göğüste ağrı ya da sıkıntı hissedilmesi, gerçeklik dışı hissedilmesi, titreme ya da sarsılma durumu, ölüm korkusu yaşanması, ateş basması ya da üşüme hissi de bu belirtiler arasındadır.

Panik Atak Hastaları Genelde Kadın!

Kadınlardaki görülme oranı erkeklere göre 2 ya da 3 kat daha fazladır. Yani hastaların %75 civarı kadındır. Terk edilme korkusu fazla olan kişilerde panik atak durumunun arttığı düşünülmektedir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir