Yaşlılarda Yaşamı Uzatan Akdeniz Diyeti

Yaşlılarda Yaşamı Uzatan Akdeniz Diyeti

979 görüntülenme

İtalya'da yağışlı ve yetişkinlere dair yapılan bir araştırma sonucunda Akdeniz diyeti uygulayan kişilerin uzun yaşama imkanı olduğu belirlendi. Günümüzde çok uygulanan diyetlerden biri olan Akdeniz diyetinin birçok araştırmanın sonucunda Sağlıklı ve uzun yaşam konusunda etkileri ortaya çıkarılmıştı. Fakat İtalya'da Yapılan bu araştırmayı sayaçları konu alıyor. İtalya'da yapılan araştırma iki kısımdan oluşuyor, Araştırmanın ilk bölümünde 65 yaş ve üzeri 5 bin 200 kişi araştırmacılar tarafından 8 yıl boyunca Takip ediliyor. Araştırmanın 2. bölümünde ise gelen veriler değerlendiriliyor ve bu durumda değerlendirilen birey sayısı 12 bin oluyor.

Söz konusu çalışmaya imza atan yazarlardan biri olan Marialaura Bonaccio, genel nüfusta Akdeniz diyeti sayesinde ölüm riskinin azaldığını bilindiğini Ancak bunun sadece yaşlı insanlar genelinde geçerli olup olmadığının Eskiden bilinmediğini söylüyor. Araştırmacılar yaptıkları Araştırma sonucunda Akdeniz diyetinin kesinlikle etkileri olduğunu ve daha uzun süre yaşam konusunda uygulanması gereken bir diyet olduğunu söylüyor. Özellikle yaşlı bireylerde Akdeniz tipi beslenme hayatta kalma ihtimalini büyük oranda arttırıyor.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti ya da diğer bilinen adı ile Akdeniz tipi beslenme düzeni Güney İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde yeme alışkanlıkları ve Kalp sağlığı risklerinin ile ABD ve kuzey Avrupa gibi ülkelerdeki verilerle karşılaştırılması sonucu ortaya çıkmıştır. Uzmanlar araştırmalarını tamamladıkça Akdeniz diyetinin temel öğelerini belirlemiştir. Bazı besin öğeleri bu beslenme düzeninde değişiklik gösterse de temel besin öğeleri şu şekildedir;

  • Bitkisel gıdaların yüksek tüketimi
  • Kuruyemişler
  • Özellikle yeşil sebze tüketimi
  • Süt ürünleri
  • Balık
  • Et ve Kırmızı şarabın dozunda tüketimi
  • Tatlı ve yumurtanın az tüketimi

Araştırma Sonucunda Ortaya Çıkan Veriler

Araştırma ekibi çalışmanın ilk kısmında Akdeniz diyetinde bağlılık ve hayatta kalma konusunda İtalya'nın Manisa bölgesinde yaşayan 62 yaşındaki 5 bin 200 bireyi inceledi. Genelde araştırmalar konusunda kullanılan Kuzey Avrupa ve ABD nüfus larından ayrı bir veri elde etmeyi amaçlayan çalışmada bilim adamları 8.1 yıllık bir takip sürecinin ardından Akdeniz diyeti ne bağlılıkta her 1 puanlık artışın kanser ve kalp damar hastalıkları haricindeki bütün hastalıklardan kaynaklanan ölümlerde azalmaya sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın ikinci kısmında ise bilim adamları benzer çalışmaları değerlendirdi ve Akdeniz diyeti ile yaşlı bireylerde ölüm oranları üzerine olan bağlantıları inceledi. Bilim insanları elde ettikleri 6 çalışmanın sonuçlarını da eldeki verilere ekleyerek 11 bin 378 bireyden oluşan bir havuz ortaya çıkardı. Toplanan bütün verilerin incelenmesi sonucunda ise Akdeniz diyeti ne bağlılığın artışın, özellikle yaşlılarda hastalıklardan ölme riskini büyük oranda azalttığını ortaya çıkardı.

Uzmanlara göre Akdeniz tipi beslenme düzeninde koruyucu etkilerin büyük kısmı genellikle tekli doymamış yağ asitlerinden geliyor. Araştırma sonucuna göre bu diyeti uygulayan bireylerin yemeklerle birlikte az miktarda alkol tüketmesi de sağlığa katkı sağlıyor. Daha önce de araştırmalarda özellikle Kırmızı şarabın az miktarda tüketilmesinin sağlığa katkı sağladığı ortaya çıkarılmıştı.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir