Yemek Saatini Değiştirmek Kilo Vermeyi Hızlandırır Mı?

Yemek Saatini Değiştirmek Kilo Vermeyi Hızlandırır Mı?

1005 görüntülenme

Son dönemlerde karşımıza sık sık yeni diyet türleri çıkıyor. Bunlar arasında en popüler olanlardan biri de aralıklı oruç yani intermittent fasting diyeti. Bu bir modeli üzerinde yapılan yeni bir araştırma sonucunda kahvaltı ve akşam yemeği saatlerini değiştirmenin kilo vermeyi hızlandırdığı belirlendi.

Aralıklı oruç diyeti vücudun yağ yakmaya alışmasını ve onu enerjiye dönüştürme sini tetikliyor. Bu diyet sayesinde de kilo vermek mümkün oluyor. Aralıklı oruca başlamak hem kilo vermeyi daha aktif hale getiriyor hem de başka faydaları bulunuyor. Çeşitli tipleri bulunan aralıklı oruç diyetinin bir türünde diyeti yapanların sadece günün belli saatlerinde yemek yemelerini izin veriliyor. Bu konu üzerinde İngiltere'de yapılan bir araştırma Bazı gerçekleri ortaya koymuştur.

Araştırmaya katılan bazı kişilerde günlük yemek saatlerinde değişikler yapılmış ve bu değişikliklerin kişilerin kilo verme hızındaki etkileri görmek istenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ise gerçekten Umut vericidir.

Yemek Saatinde Yapılan Değişiklikler

Yapılan araştırmada ekip önce 16 katılımcı ile çalışmaya başlamış ve 13 katılımcı da çalışma 10 hafta boyunca başarılı şekilde devam ettirilmiştir. Araştırmacılar daha sonra bu katılımcıları 2 ayrı gruba ayırarak ilk gruptakilerin kahvaltıyı Normalde yaptıklarından 90 dakika daha geç yapmalarını istemiş Akşam yemeğini ise 90 dakika daha erken yemeklerini önermiştir. Araştırmacılar ikinci grubu ise kontrol grubu olarak belirlenmiş ve onlar da yemek saatlerini olan şekilde yemeği sürdürmüşlerdir.

Katılımcılar da sadece Yemek Saati değiştirilmiş ve Bunun haricinde diyet üzerinde yeni bir kısıtlamaya da değişiklik yapılmamıştır tek istenen cepten zamanlamalara uyulması olmuştur. Bütün katılımcılardan çalışma başında kan örnekleri alınarak ve çalışmanın sonucunda katılımcılar bir anket doldurarak 10 hafta ne düzeyde başarılı oldukları takip edilmiştir.

Yapılan araştırma sonucuna göre ilk grupta bulunan katılımcılar yani kahvaltı ve akşam yemeği saati ile değişikliğe gidilenler diğer gruba göre 2 kat daha fazla yağ kaybetmiştir. Bunun yanı sıra ek olarak deneysel olan grupta yemek saatlerinde kontrol grubuna göre daha az yemek tüketimi yapıldığı da gözlenmiştir. Denekler çalışma boyunca bu gözlemi Kendi kendilerine yapmış ve az yemenin sebebi olarak azalan iştahlarını daha az yeme fırsatı ve akşam vakti daha az atıştırmadan kaynaklandığını belirlemişlerdir.

Her ne kadar ufak çaplı bir çalışma yapılmış olsa da yemek saatlerinde yapılan küçük değişikliklerin vücut üzerinde potansiyel etkileri bir miktar ortaya çıkmıştır. Beden yanında yaşanan azalma sayesinde obezite ve ona bağlı hastalıklar riski kazaları ve sağlıkta iyileşme görülür.

Biraz Esneklik Yapılabilir

Araştırmaya katılan araştırmacılar bu tip Yemek Saati değişikliklerinin aynı zamanda uzun vadede de devam ettirilebilir olup olmadığını ve herkesin bunu hayatına katıp katamayacağını araştırmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerden de Anlaşılacağı gibi üzere bu hiç kolay olmamıştır. Deneye katılan katılımcılardan %57'si bu Yemek Saati uygulamasının devamlı hale getirilmesi konusunda zorlandıklarını ve günlük işleri ile Yemek Saatinin çakıştığını söylemiştir. Araştırmada %43 katılımcı ise bu saat değişimlerini sürdürmenin keyifli olduğunu fakat biraz daha esnek olursa daha iyi olacağını söylemiştir.

Bu Araştırmadan da Anlaşılacağı gibi aralıklı oruç diyeti takip etmesi zaman zaman zor olsa da oldukça etkili bir diyet. Hem sosyal hem de aile hayatına bu diyete adapte edebilenler Sonuçta oldukça başarılı yol kat edebilirler. Fakat her ne kadar sağlık için yapılan bir diyet olsa da sağlığınızı daha da bozmamak adına bu tür diyetleri uygulamadan önce mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Özellikle kronik hastalıkları bulunanlar asla uzmana danışmadan bu tür diyetleri uygulamalı.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir