Zerdeçalın Mucize Etkisi Yaratan 6 Faydası

Zerdeçalın Mucize Etkisi Yaratan 6 Faydası

1161 görüntülenme

Zerdeçal, Vücudun hormonal dengesini sağlamaktan Sindirim sistemini düzenlemeye kadar birçok konuda sağlık için faydalıdır. Bugün sizlere zerdeçalın mucize etkisi yaratan faydalarından bahsedeceğiz... Burada sayacağımız faydalarından yararlanmak için Zerdeçalı isterseniz çay olarak tüketebilir isterseniz de yemeklerinizin içerisinde baharat olarak ekleyebilirsiniz.

Aslında sağlıklı bir hayatın sırrı yine doğadan geçiyor. Birçok şifalı bitki sebze ve meyve sağlığımıza büyük katkı sağlıyor. Sağlık için oldukça faydalı olan bitkiler den biri de zerdeçal. Aslında onun için hem bitki hem baharat demek Mümkün çünkü hem taze hali hem de toz hali ile bulunabiliyor. Bugün sizlere zerdeçal faydaları nelerdir ve nasıl kullanmak gerekir bunlardan bahsedeceğiz…

İltihap gidericidir

Anti-enflamatuar Etkileri olan zerdeçal, vücut için tam anlamıyla bir iltihap önleyicidir. Bol miktarda antioksidan içeren zerdeçal Bu özelliği sayesinde bakterilere karşı savaş açar ve hücreleri korur. Birçok hastalık vücutta oluşan iltihap nedeniyle ortaya çıkar. Zerdeçalın içerisinde bulunan kürkümin, Vücudun iyileşmesine katkı sağlar aynı zamanda korur. Sağlık için zerdeçal kullanmak istiyorsanız yemeklerinizde baharat olarak Tercih edebilirsiniz.

Sindirim Sistemine ve Bağırsaklara İyi Gelir

Eğer sindirim sisteminin düzenli olmasını istiyorsanız mutlaka zerdeçal kullanmalısınız. Lifli bir yapıya sahip olan zerdeçal Sindirim sistemini iyileştirici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda zerdeçal kabızlığa iyi gelir gaz ve şişkinlik sorunu yaşayanlar içinde doğal bir tedavi yöntemidir.

Kansere karşı koruma ve tedavi sağlar

Zerdeçalın içerisinde bulunan kürkümin Üzerinde yapılan çalışmalara göre hücrelerinde yeni ağasının bozulmasına engellediği ve kansere karşı koruduğu belirlenmiştir. Bu madde kansere karşı koruyucu olmasının yanı sıra kanser hastalığının tedavisi sürecinde de hücrelerin artmasını yavaşlatır.

Depresyonun etkisini azaltır

Bol miktarda B6 vitamini içeren zerdeçal Bu sayede serotonin hormonunun salgılanmasını hızlandırır. serotonin Hormonunun mutluluk verdiği bilinmektedir. Elazığ Valiliği de sorun yaşıyor depresyon ve Melankoli gibi durumlar hissediyorsanız zerdeçal sayesinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Otur şikayetlerini önlenmesinde Zerdeçal çayı tüketmek etkili sonuçlar veriyor. Bir çay kaşığı zerdeçal kaynar suyun içerisine at ınveon dakika demlenmesini bekleyin. Bu çayın içerisine isterseniz Bal ve Zencefil de ekleyerek tüketebilirsiniz. Zerdeçal çayı aynı zamanda hormonal dengeye olumlu etkiler sağlayacak ve stresinizi de düzenleyecektir.

Ağrı kesicidir

Zerdeçal ağrıyı azaltmak konusunda da oldukça etkilidir. Eğer ağrı kesici ilaçlar kullanmak istemiyorsanız Bunun yerine doğal çözüm olarak Zerdeçalı denemelisiniz. Diş ağrısı Kas ve eklem ağrıları gibi sorunlarınızı zerdeçal en büyük yardımcınız olacak. Eğer diş ağrısı sorunu yaşıyorsanız yarım çay kaşığı tuzu ve bir çay kaşığı zerdeçal ılık suyla karıştırılır gargara yapın. Zerdeçal aynı zamanda adet dönemi ağrıları yaşayan kadınlar için de önerilmektedir.

Alzheimer riskini azaltır

Günümüzde ne yazık ki Alzheimer hastalığı için kesin bir tedavi bulunamamıştır. Yapılması gereken şey ise alzaymır hastalığı oluşmadan önce önlemler almaktır. Unutkanlık üzerinde zerdeçalın olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Dolaylı olarak da olsa zerdeçal tüketimi Alzheimer hastalığının önlenmesi konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Ayrı odaklanma sorunu yaşıyorsanız yine et zerdeçaldan yardım alabilirsiniz.

Dikkat!

Burada sizleri anlattığınız doğal bitkiler her ne kadar şifa kaynağı olsa da aşırı tüketilmesi durumunda birtakım yan etkileri olabilir. Örneğin Şifalı bitkilerden biri olan Zerdeçalı aşırı tüketmeniz durumunda kalp çarpıntısı, mide bulantısı, kan sulanması gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Eğer Alerjik bir bünyeniz varsa ya da Kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktora danışın daha sonra şifalı bitkiler kullanın.

Bir önceki yazımız olan Menepoz İçin Etkili Olan Doğal Yağlar başlıklı makalemizde, Kadınsal Sağlık Sorunları başlıklı konuya yer verilmiştir.

İlgili Etiketler:

0 Yorumİlginizi Çekebilir